Μία… κραχτή διαφορά Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού

Mία μεγάλη διαφορά των δύο αιώνιων αντιπάλων, όπως αποτυπώνεται μέσα από το φετινό
πρωτάθλημα.
-Λέμε ότι αντίπαλος ειδικά του φετινού Ολυμπιακού είναι κατά βάση ο…εαυτός του.
- Θέλετε την πιο μεγάλη απόδειξη; Δείτε πότε τρώει τα γκολ ο Ολυμπιακός στα παιχνίδια του!
Ολυμπιακός-Πλατανιάς 3-1. Το γκολ του Πλατανιά μετά το 70’, με το σκορ 3-0.
Ολυμπιακός-ΠΑΣ 5-1. Το γκολ του ΠΑΣ στο 86’ με το σκορ 5-0.
Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-2. Το γκολ του Ατρόμητου μετά το 75’, με το σκορ 0-2.
Ολυμπιακός-Αστέρας 3-1. Το γκολ του Αστέρα στις καθυστερήσεις, με το σκορ 3-0.
Πανθρακικός-Ολυμπιακός 3-4. Τα δύο τελευταία γκολ του Πανθρακικού μετά το 87’, με το σκορ 4-1.
Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 3-1. Το γκολ του Λεβαδειακού στο 88’, με το σκορ 3-0.
-Κοινώς, ο Ολυμπιακός από το συνολικό παθητικό των 10 γκολ του μέχρι τώρα, τα εφτά γκολ τα έχει φάει μετά το 70-75. Και δη τα πέντε μετά το 87’!!! Από τα δε υπόλοιπα τρία, στο α΄ ημίχρονο μόλις ένα!
-Εύκολα ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι δέχεται αυτά τα γκολ ο Ολυμπιακός κύρια από την έλλειψη συγκέντρωσης και τη χαλάρωση των τελευταίων λεπτών, από την στιγμή που προηγείται από δύο έως πέντε γκολ διαφορά.
- Για να καταλάβουμε τη διαφορά: ο Παναθηναϊκός, αντίθετα, σχεδόν όλα του τα γκολ τα τρώει στα α΄ημίχρονα των αγώνων του και δη στο 0-0!
Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 1-2. Το 1-0 στο 41’.
Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0. Το γκολ στο 33’.
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 3-1. Και τα τρία γκολ (1-0, 2-0, 3-0) από το 28’ ως το 42’.
Ηρακλής-Παναθηναϊκός 1-0. Το γκολ στο 23’.
Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 1-0. Το γκολ στο 26’.
Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 4-2. Το 0-1 στο 2’ και το 1-2 στο 16’.
-Άρα από το συνολικό παθητικό των 11 γκολ που έχει μέχρι τώρα, τα εννιά γκολ τα έχει δεχθεί στο α΄ημίχρονο!
-Κοινώς, οι δύο αιώνιοι έχουν φάει σχεδόν τα ίδια γκολ (11-10), αλλά ο Παναθηναϊκός τα τρώει στο α΄ημίχρονο, στο 0-0, ενώ ο Ολυμπιακός τα τρώει στα τελευταία λεπτά, με τελειωμένα τα παιχνίδια…
-Επιθετικά δεν γίνεται καν σύγκριση, αφού ο Ολυμπιακός κοντεύει να έχει τα υπερδιπλάσια γκολ…

Το άρθρο του Κώστα Νικολακόπουλου δημοσιεύτηκε στο sport-fm.gr.