Ο Προμηθέας προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό, με 81-79, με καλάθι του Χολ στα 16 δεύτερα πριν από τη λήξη.

Τεράστια επιτυχία για τον Προμηθέα Πατρών που άφησε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας τον κάτοχο Παναθηναϊκό επικρατώντας με 81-79 σε ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας τρεις παίκτες που σημείωσαν από 15 πόντους και πρόκειται για τους Έλις, Χολ και Αγραβάνη. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε πρώτο σκόρερ τον Νικ Καλάθη με 23 πόντους, ενώ ο ΝτεΣόν Τόμας έκανε double – double (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Οι πράσινοι εκτός από την ήττα έχασαν και τον Φριντέρ που είχε ενοχλήσεις και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Προμηθέας από το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μια διψήφια διαφορά πόντων καθώς το σκορ στο 14΄ήταν 31-21 και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 47-35.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά με τους γηπεδούχους στο 27ο λεπτό να κρατάνε μια διαφορά +12 (57-45) με τον Παναθηναϊκό να κάνει την αντεπίθεση διαρκείας και πήρε το προβάδισμα στο 35’ με 68-69. Ομως, ο Προμηθέας πέρασε και πάλι μπροστά με 79-73 και ο Καλάθης με δυο σερί τρίποντα ισοφάρισε.

Ο Έλις με λέι άπ στα 16 δευτερόλεπτα έβαλε την ομάδα του μπροστά και στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης δέχθηκε τάπα σε τρίποντο και ο Τζόνσον βρήκε στεφάνι έξω από τα 6,75μ.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79.